City Break: Berlin. Tani weekend w stolicy Niemiec.

City Break: Berlin. Taki pomysł pojawił mi się w głowie w połowie listopada gdy dowiedziałem się, że jadę na koncert Lost Frequencies. Pierwsze pytanie jakie pojawiło mi się wówczas w głowie – to jak spędzić tani weekend w stolicy Niemiec?

Jak wiadomo – nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też znalezienie ekonomicznej, ale ciekawej opcji wyjazdu do kraju stosunkowo drogiego udało mi się w ciągu niespełna trzech dni. Swoje poszukiwania rozpocząłem od znalezienia jak najbardziej oryginalnego miejsca na nocleg dla dwóch osób.

Spałem na wodzie!

Pomimo, że obiekt ten nie miał 5 gwiazdek, i tak został przeze mnie zapamiętany jako jednej z najlepszych hoteli w jakim spałem. Wszystko za sprawą nie tylko i wyłącznie ceny, ale przede wszystkim miejsca, w którym ten się znajdował. Ten był dosłownie przycumowany do brzegu rzeki w ścisłym centrum Berlina, a wchodziło się do niego po klasycznym trapie.

Eastern Comfort Hostel Boat, bo o nim mowa położony jest dosłownie przy samej East Side Gallery, której murale możemy podziwiać dosłownie z okna naszego pokoju / kajuty. Cena noclegu w tym miejscu dla dwóch osób to około 50 euro i wliczone w nią jest śniadanie. Obsługa obiektu jest bardzo miła i pomocna, czego wyraz dają bardzo liczne opinie w Google i branżowych portalach. Więcej o tym miejscu przeczytacie klikając TUTAJ.

Eastern Comfort Hostel Boat, st. Mühlenstraße 73

Rzeczywiście nocleg w Berlinie jest jednym z najdroższych elementów całego wyjazdu. Owszem, można spokojnie znaleźć tańsze alternatywy, jednak należy zaznaczyć, że te niejednokrotnie standardem znacząco odbiegają od norm jakie znamy chociażby z Polski w stosunku jakość – cena.

Jedzenie na mieście.

Za legendarną kiełbasę w bułce z musztardą i ketchupem zapłacimy przechadzając się po centrum pomiędzy 4 a 5 euro. Jest to sporej wielkości porcja jaką da się najeść. Jeżeli natomiast zechcemy odpocząć w lokalnej restauracji – wówczas musimy się liczyć z wydatkiem minimum 13-15 euro na osobę. Oczywiście w Berlinie nie ciężko jest znaleźć przydrożne kebaby i rozmaite budki oraz małe lokale serwujące głównie dania kuchni tureckiej, indyjskiej i tajskiej, jednak tutaj również zapłacimy za zamówione danie z napojem minimum 8-10 euro. O miejscach, w których ja jadłem przeczytacie klikając TUTAJ.

Transport i komunikacja.

Dotarcie do samego Berlina jest naprawdę stosunkowo łatwe. Z głównych miast Polski (Gdańsk, Poznań, Warszawa) codziennie odjeżdżają minimum dwa pociągi dziennie, których stacją końcową jest ścisłe centrum czyli dworzec Berlin Haupbanhof. Koszt takiej podróży w jedną stronę w wagonie klasy drugiej oscyluje w granicach 180-230 złotych. Czy w pociągach do Berlina obowiązuje zniżka studencka? Odpowiedź niestety brzmi – nie. Dlaczego tak jest – tego nie wiem, ale z autopsji odradzam kłótnię z zarówno polskim jak i niemieckim konduktorem wsiadającym do pociągu na stacji we Frankfurcie nad Menem.

W aplikacji Bla Bla Car codziennie znaleźć można mnóstwo przejazdów do stolicy Niemiec w znacznie korzystniejszych cenach, które wahają się w granicach od zaledwie 30 do nawet 100 złotych za osobę. Połączenia lotnicze również wchodzą w grę, ale ich koszt jest nieporównywalnie większy. Autobusy szczerze odradzam ze względu na małą różnicę w cenie i ich stałe obłożenie oraz czas przejazdu.

Co warto zobaczyć w Berlinie?

Jest to miasto bardzo rozległe, o równie bardzo sporym bagażu historii. Wymienienie w tym miejscu wszystkich atrakcji jakie oferuje nam ta stolica graniczyłoby z cudem, dlatego też polecam Wam po prostu przewertować kilka przewodników, w których znajdziecie coś dla siebie.

East Side Gallery

Osobiście uważam, że przy tak bogatej ofercie turystycznej, jaką daje nam to miasto warto przeanalizować to co tak na prawdę nas ciekawi i samemu wyselekcjonować te punkty na mapie, które koniecznie chcemy odwiedzić. Oczywiście, bunkier Adolfa Hitlera i Mur Berliński to te lokalizacje, bez odwiedzenia których wycieczki do stolicy Niemiec nie można zaliczyć do tych udanych!

red. Adam Bysiek

Adam Bysiek

Niegdyś procowałem na antenie Rock Radia grupy Agora S.A. Ten magazyn prowadzę sukcesywnie od 2 lat. Głos marki Top Secret. Zapraszam Cię do posłuchania naszych audycji dostępnych w aplikacjach Spotify i iTunes. Pochodzę spod Krakowa, przez dwa lata mieszkałem w Warszawie, przez prawie pół roku na greckiej wyspie Rhodes, a aktualnie od 3 lat w Poznaniu. Miłośnik dobrej i smacznej kuchni, kocham podróże oraz nie wyobrażam sobie lata bez festiwali EDM. Dziennikarstwo to moja największa pasja w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *